Prostorové zaplavovací systémy odsávání svařoven

Jeden z nejúčinnějších a technicky dostupných odsávacích systémů ve svařovnách je bezesporu prostorový zaplavovací systém odsávání, který funguje na mírně odlišných principech, než v předchozím článku popsaném systémem Push-pull.

Jeho hlavní předností je jeho nesrovnatelná vysoká účinnost v kontextu s odsáváním prostorných hal, u niž nejde technicky a technologicky využít principů lokálního odsávaní.

V tomto článku popsané prostorové odsávaní funguje na principech přirozeného vertikálního proudění vzduchu v objektu, který je podpořen vhodným umístěním odvodu emise  a přívodu přefiltrovaného vzduchu v výrobní haly. Distribuovaný proud přívodního přefiltrovaného vzduchu, zbavený emise, je vpouštěn do prostoru haly nad povrchem výrobní haly a vlivem teploty a tlaku stoupá vzduch a tlačí vzniklou emisi do horních partií haly. Emise je pomocí páteřního sacího rozvodu odsána do filtrační jednotky.

Odsvn Haly Zaplavovacm Systmem

Sací (odvodní) vzduchotechnické potrubí opatřené sacími vyústkami je zavěšeno pod hřebenem střechy objektu a napojeno na odsávací a filtrační systém. Páteřní výdechové (zaplavovací) potrubí je zpravidla vedeno pod jeřábovou drahou po obvodu haly. Zakončení výdechového potrubí je řešeno distribučními velkoplošnými výusť mi, staženými v několika větvích nad podlahovou úroveň haly.

Výkon filtračního systému je naprojektován na 7–10násobnou výměnu vzduchu ve vymezeném prostoru svařovny. Pro tento systém platí, čím intenzivnější svařování a kratší vývin emise, tím četnější výměna vzduchu. Část přefiltrované emise v množství 15-25 % jmenovitého vzduchotechnického objemu je distribuovaná potrubním systémem přes rekuperační výměník do exteriéru výrobní haly. Objemový deficit v objektu bývá zpravidla dorovnán přívodem čistého vzduchu z exteriéru haly, který přes rekuperační výměník, případně instalovanou topicí jednotku je upraven na požadovanou teplotu. Tento odsávací systém pracuje v režimu, kdy přívod i odvod vzduchu v rámci odsávaného vymezeného prostoru je v rovnovážné bilanci.

V současné době jsou kladeny vysoké nároky na energetickou náročnost těchto odsávaných systému s důrazem regulaci dle požadavků výrobního provozu. Regulace odsávacího zařízení je řešena řídícím systémem, který řídí nejen samotný proces čištění filtračního materiálu, ale i provoz celé aplikace v návaznosti na obsazení a rozvržení pracovní směny.

Instalované řídicí systémy odsávané technologie, které jsou napojeny na místní ethernet síť lze ovládat, kontrolovat pomocí mobilních aplikací z externích zařízení. Výhoda tohoto řešení spočívá v optimalizaci provozu zařízení bez přítomnosti obsluhy na místě a rychlé diagnostiky případných závad servisním střediskem. Současná doba vyžaduje, aby odsávací systémy tyto prvky měly součástí hardwaru zařízení standardem.

Závěrem je nutno podotknout, že i u tohoto systému vzniklá svařovaná emise u zdroje, prochází přes dýchací zónu svářečského personálu. Účelem tohoto zařízení není vzniklou emisi se 100 % účinnosti odvést, ale snížit koncentraci svařovaných emisí na pracovišti na hygienicky přijatelnou úroveň.

Tigemma Engineering s.r.o.

Radek Těšický
jednatel společnosti

 • Kancelář:
  Masarykovo náměstí 122
  753 01 Hranice
 • +420 724 335 592
 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sídlo společnosti

 • Masarykovo náměstí 122
 • Hranice 753 01
 • IČ: 05294185
 • DIČ: CZ05294185
Copyright © 2018 | created in Zlin by Weboo | Online marketing and technology | All rights reserved.