Skip to main content

Prostorové zaplavovací systémy odsávání svařoven

Jeden z nejúčinnějších a technicky dostupných odsávacích systémů ve svařovnách je bezesporu prostorový zaplavovací systém odsávání, který funguje na mírně odlišných principech, než v předchozím článku popsaném systémem Push-pull.

Jeho hlavní předností je jeho nesrovnatelná vysoká účinnost v kontextu s odsáváním prostorných hal, u niž nejde technicky a technologicky využít principů lokálního odsávaní.

V tomto článku popsané prostorové odsávaní funguje na principech přirozeného vertikálního proudění vzduchu v objektu, který je podpořen vhodným umístěním odvodu emise  a přívodu přefiltrovaného vzduchu v výrobní haly. Distribuovaný proud přívodního přefiltrovaného vzduchu, zbavený emise, je vpouštěn do prostoru haly nad povrchem výrobní haly a vlivem teploty a tlaku stoupá vzduch a tlačí vzniklou emisi do horních partií haly. Emise je pomocí páteřního sacího rozvodu odsána do filtrační jednotky.

[widgetkit id="3" name="blog-clanek3"]

Sací (odvodní) vzduchotechnické potrubí opatřené sacími vyústkami je zavěšeno pod hřebenem střechy objektu a napojeno na odsávací a filtrační systém. Páteřní výdechové (zaplavovací) potrubí je zpravidla vedeno pod jeřábovou drahou po obvodu haly. Zakončení výdechového potrubí je řešeno distribučními velkoplošnými výusť mi, staženými v několika větvích nad podlahovou úroveň haly.

Výkon filtračního systému je naprojektován na 7–10násobnou výměnu vzduchu ve vymezeném prostoru svařovny. Pro tento systém platí, čím intenzivnější svařování a kratší vývin emise, tím četnější výměna vzduchu. Část přefiltrované emise v množství 15-25 % jmenovitého vzduchotechnického objemu je distribuovaná potrubním systémem přes rekuperační výměník do exteriéru výrobní haly. Objemový deficit v objektu bývá zpravidla dorovnán přívodem čistého vzduchu z exteriéru haly, který přes rekuperační výměník, případně instalovanou topicí jednotku je upraven na požadovanou teplotu. Tento odsávací systém pracuje v režimu, kdy přívod i odvod vzduchu v rámci odsávaného vymezeného prostoru je v rovnovážné bilanci.

V současné době jsou kladeny vysoké nároky na energetickou náročnost těchto odsávaných systému s důrazem regulaci dle požadavků výrobního provozu. Regulace odsávacího zařízení je řešena řídícím systémem, který řídí nejen samotný proces čištění filtračního materiálu, ale i provoz celé aplikace v návaznosti na obsazení a rozvržení pracovní směny.

Instalované řídicí systémy odsávané technologie, které jsou napojeny na místní ethernet síť lze ovládat, kontrolovat pomocí mobilních aplikací z externích zařízení. Výhoda tohoto řešení spočívá v optimalizaci provozu zařízení bez přítomnosti obsluhy na místě a rychlé diagnostiky případných závad servisním střediskem. Současná doba vyžaduje, aby odsávací systémy tyto prvky měly součástí hardwaru zařízení standardem.

Závěrem je nutno podotknout, že i u tohoto systému vzniklá svařovaná emise u zdroje, prochází přes dýchací zónu svářečského personálu. Účelem tohoto zařízení není vzniklou emisi se 100 % účinnosti odvést, ale snížit koncentraci svařovaných emisí na pracovišti na hygienicky přijatelnou úroveň.

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.