Zásady při návrhu adiabatického chlazení haly

V článku se blíže podíváme z jakých aspektů vycházet při návrhu adiabatického chlazení haly

 

Při návrhu adiabatického chlazení hal je nutné zohlednit několik principů, které při správném posouzení zaručí správné fungování adiabatických jednotek a rovnoměrnou distribuci ochlazovaného vzduchu po celé hale. Adiabatické chlazení jako takové funguje na principu absorpce vody vzduchem. Mezi aspekty, které je důležité brát v potaz při návrhu adiabatického chlazení hal patří zohlednění vnějších místních podmínek, celkové velikosti budovy – zejména jejího obsahu, typ provozu – zda je provoz určitým způsobem tepelně zatížen a ověření dostatečného odvodu teplého vzduchu z chlazené haly – například světlíky nebo střešními ventilátory. Naakumulovaný teplý vzduch uvnitř budovy se dle fyzikálních principů má tendenci držet u stropu chlazené haly, naopak chladný vzduch se díky své entalpii drží v nižších vrstvách. Z tohoto pohledu je klíčové správné navržení výšky anemostatů (prvků distribuce vzduchu) v rozmezí výšky od 4 do 6 metrů. Dle zkušeností z praxe víme, že výška distribuce chladného vzduchu pomocí anemostatů je vždy značně ovlivněna například mostovými jeřáby, výrobními technologiemi apod. Při návrhu nesmíme opomíjet jednu důležitou skutečnost a to, že s rostoucí instalační výškou anemostatů klesá chladicí účinek adiabatického chlazení hal.  

 

Ideální výška distribuce vzduchu při chlazení haly je 4-6 metrů.

Optimální umístění anemostatů

 

Dalším důležitým bodem, který nesmí být opomenut při návrhu adiabatického chlazení hal je počet požadovaných výměn vzduchu v prostorách chlazené haly. Jakmile stanovíme objem vychlazovaných prostor, vynásobíme hodnotu hodnotou výměny vzduchu, a to vždy dle uvážení a tepelného zatížení chlazené haly. V neposlední řadě je důležité myslet na jednoduché pravidlo, že množství vzduchu, které do haly přivedeme musíme i nějakým způsobem odvést a to, aby byla zaručena obstojná výměna vzduchu v prostorách chlazené haly, která úzce souvisí s celkovým chladicím účinkem celého systému adiabatického chlazení haly.

Pokud zvažujete pořízení chlazení pro halu či jinou průmyslovou budovu a nevíte jaký druh chlazení pro své potřeby podnikatelské činnosti vybrat, rádi Vám v této záležitosti pomůžeme najít správné řešení.  

 

 

 

 

Tigemma Engineering s.r.o.

Radek Těšický
jednatel společnosti

 • Kancelář:
  Masarykovo náměstí 122
  753 01 Hranice
 • +420 724 335 592
 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sídlo společnosti

 • Masarykovo náměstí 122
 • Hranice 753 01
 • IČ: 05294185
 • DIČ: CZ05294185
Copyright © 2018 | created in Zlin by Weboo | Online marketing and technology | All rights reserved.