Skip to main content

Jak správně vybrat odsávací rameno

Jak si správně vybrat odsávané rameno a co by instalace nového odsávaného ramene měla splňovat Vám přiblíží dnešní krátký přehled. 

Před samotným pořízením odsávacíhoramene doporučujeme znát charakter odsávaných emisí, ne všechny typy ramen jsou totiž vhodné například pro odsávání chemických látek. Známe-li jasnou povahu odsávané emise, je důležité popřemýšlet v jak moc velkém pracovním rádiusu bude rameno používáno. Dle této informace zhruba zvolíme délku odsávacího ramene.  Odsávací ramena jsou nabízena většinou v různých průměrech, čím větším máme průměr odsávaného ramene tím se zvyšuje požadavek na odsávaný výkon ventilátoru nebo systému odsávání. Odsávací ramena jsou vhodná jak pro malé dílny v kombinaci s jedním ventilátorem (viz Obrázek č.1 Rekonstrukce odsávání svařování , dílna Lesaffre Česko a.s.) nebo jako celý centrální systém lokálního odsávání, rovněž s ventilátorem o větším vzduchotechnickém výkonu nebo filtrační jednotkou.  Důležitým aspektem při návrhu odsávacího ramene je správné stanovení vzduchotechnického výkonu na jedno rameno. V praxi se nejčastěji kalkuluje 1000–1500 m3/h na jedno odsávací rameno.

Obrázek č. 1 Rekonstrukce odsávání svařování, dílna Lesaffre Česko a.s.

1) Odsávací rameno pro svařování

Řada odsávacích ramen TER Blue Sky, Max, Ultra, Ultra Max apod. jsou ideálními odsávacími rameny pro odsávání svařovacích dýmů. S odsávacími rameny této řady se můžete setkat ve svařovacích školách, dílnách, nebo velkých podnicích kde je svařování denní rutinou (viz. Obrázek č.2 Odsávací ramena svařovna Agrostroj Pelhřimov). Ramena je možné osadit doplňky jako jsou světla, různými hlavicemi apod., které usnadní práci ne jednomu svářeči.

Obr. č. 2 Odsávací rameno, svařovna Agrostroj Pelhřimov

2) Odsávací rameno pro broušení

Pro odsávání broušení je možné použít stejný druh odsávacích ramen jako v případě odsávání svařování.  Zejména se jedná o odsávací ramena řady TER Blue Sky, Max, Ultra, Ultra Max apod. Tento typ ramen je možné použít i k pracovním a odsávacím stolům a k mobilním filtračním jednotkám. Z pohledu odsávané emise z broušení (hliníkový prach, nerez, ocelový prach apod.) je možné použít jakékoliv odsávací rameno, nicméně je důležité brát v úvahu, že odsávaná emise například z broušení hliníkových výrobků by neměla být smíchaná s ocelovým prachem. Důvodem může být vznik výbušné emise a v případě odsávání filtrační jednotkou může nastat iniciace výbuchu. Aby nedošlo k výbuchu je možné filtrační zařízení osadit ochrannými prvky proti výbuchu. 

3) Odsávací rameno pro chemický průmysl

Vhodným kandidátem pro odsávání agresivních látek zejména v chemickém průmyslu jsou odsávací ramena řady TER Yellow Tube. Odsávací ramena jsou speciálně navržena pro odsávání kouře, prachů nebo plynů přímo u zdroje emisí. Ramena jsou svým kvalitním zpracováním určena pro nejnáročnější pracovní podmínky. Veškeré kovové části odsávacích ramen řady TER Yellow Tube jsou vyrobeny z kyselinovzdorné, leštěné nerezové oceli. 

4) Odsávací rameno pro výbušné plyny (ATEX)

Pro pracovní, kde se odsávají výbušné výpary a plyny je určeno odsávací rameno řady TER Black ATEC. Odsávací ramena jsou navržena zejména pro odsávání výbušných plynů v zónách 1 a 2 a pro výbušné prachy zóna 21 a 22. Hledáte-li vhodné odsávací rameno do provozů s nebezpečím výbuchu je odsávací rameno řady TER Black ATEX správnou volbou. Veškeré komponenty a příslušenství je vyrobeno z nerezové nebo galvanicky pokovované oceli. 

 

 

 

 

 

 
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.