Skip to main content

PRŮMYSLOVÉ ODSÁVÁNÍ VE SVAŘOVNÁCH

Odsávání emisí vznikající ve svařovnách rozdělujeme podle způsobu odsávání na systémy:

  • Lokální z prostoru vzniku emise přímo od zdroje vzniku.
  • Prostorové z volného prostoru objektu.

Využití lokálního systému odsávání se dá využít, kdy svářečské práce se odehrávají na stabilně zřízeném pracovišti svařování a způsob manipulace s břemeny nebrání užití prostředků jako jsou odsávaná ramena, zákryty, digestoře. Odsávaný dým zpravidla neprochází dýchací zónou svářeče a z hlediska expozice personálu svářečskými emisemi se jedná o nejúčinější systém odsávání. Nevýhodou tohoto řešení je mnohdy přetrvávající neochota svařeckých pracovníků tento systém efektivně využívat.

Prostorové odsávání je voleno jako alternativa k lokálnímu odsávaní a má za úkol udržet přijatelné hygienické podmínky na pracovišti. Často je tento systém kombinován se systémem větrání výrobních prostor. Jedná se systém, který je přizpůsoben režimu výroby a obsazení pracoviště, převážně tento systém je provozován v automatickém režimu, který je například odvozen od přednastavené provozní doby. Toto řešení odsávacího systému se používá v případech, kdy manipulace z nadměrnými svarky a břemeny nedovoluje užití lokálního systému odsávaní.

Svařovny jsou ve většině případech osazovány odsávacími systémy s filtračními zařízeními, které umožňují přefiltrovaný vzduch vracet zpět do haly. Deklarovaný zbytkový úlet přefiltrovaných částic TZL se pohybuje do 0,5mg/m3. Filtrační zařízení snižují koncentrace emisí na pracovišti a zabezpečují přijatelné hygienické podmínky. Odsávací zařízení umožňují pracovat v automatickém režimu odvozeném od chodu primární technologie.   

MÁTE ZÁJEM O KALKULACI PROJEKTU?

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.